A téli hidegben előfordulhat, hogy nehezebben indul az autód vagy szemmel láthatóan többet fogyaszt, de egy legyintéssel elintézed mondván télen ez normális. Azonban ezeket a jeleket nem szabad figyelmen kívül hagyni, ugyanis sokszor olyan probléma is produkálhat hasonló tüneteket, amelyre nem is gondolnál. Megeshet, hogy a nem megfelelő motorolaj használat áll a háttérben, így érdemes ezt az eshetőséget is megvizsgálni.

Fontos, hogy amennyiben motorolaj választásról van szó, mindig fordulj szakemberhez! Ezt tettük most mi is: felkerestük a fekmester.hu szakértő csapatát, akik segítettek nekünk összegyűjteni a rosszul megválasztott kenőanyag okozta problémákat, valamint elárulták, hogyan kerüljük el ezeket.

Motorolaj kisokos röviden

A cikk további értelmezéséhez, na meg a mindennapi élethez is előnyös, ha tudod, hogy mit is jelent az a sok szám, na meg a W a dobozok jelölésein. Legtöbb esetben elől található egy szám, majd egy W, majd ismét egy szám, például 10W40. Az első szám a hideg oldali, míg a W utáni szám a meleg oldali viszkozitást jelenti. A W az angol winter, azaz a tél szót jelöli.
Az első szám legtöbb esetben 0-25-ig terjed.

Ez minél kisebb, annál kevésbé viszkózus, híg vagy elterjedt nevén vékony olajról beszélünk. Ebből a mutatóból megállapítható, hogy mekkora az a minimális hőmérséklet ameddig gond nélkül szivattyúzható a motorolaj, mekkora hőmérsékletig tudja ellátni úgy a feladatát, hogy a motor ne károsodjon. A számítás nagyon egyszerű: mindig ki kell vonni az adott számból 40-et. Például egy 10W jelölés esetében -30 C-ig, míg egy 25W esetében már csak -15 C-ig szivattyúzható gond nélkül az olaj.

A W utáni szám a 100 C fokon mért viszkozitást jelenti. Legtöbb esetben 20 és 60 között vannak ezek az értékek. Minél nagyobb értéket látunk itt, annál viszkózusabb, sűrűbb, más néven vastagabb motorolajról beszélünk. A gyártó által előírt értéktől lehetőleg soha ne térj el, ugyanis lehet, hogy az autódba az 50-es vagy 60-as mutatóval bíró olajak már nem felelnek meg. Túl vastagok, ezáltal később jutnak el a kenési pontokra, így gyorsabban kopik a motor.
A példa kedvéért egy 5W20-as motorolaj kifejezetten vékony, míg egy 20W50-es igen vastag kenőanyagnak számít.

A rossz motorolaj érzékelhető jelei

1, Hideg időben nehezen indul az autó

Amennyiben az olaj viszkozitása túl magas, mondhatjuk úgyis, hogy „túl vastag” az olaj, abban az esetben adódhatnak nehézségek hidegindításnál. Ennek az oka az, hogy nagyobb ellenállással rendelkezik, hosszabb idő alatt jut el a rendeltetési helyére, a főtengely is nehezebben fordul át, így tovább tart az autó beindítása. Ez a nagy téli hidegben még inkább igaz.

A vastag olajnak köszönhetően indítás után a motor hosszabb ideig jár kenés nélkül, ami megrövidíti az élettartamot. Igaz ez az akkumulátorra is, amely a hosszú indításnak köszönhetően több terhelést kap. Tehát, ha jót akarsz az autódnak, akkor használj alacsony viszkozitású, azaz vékony olajat, de mindenképp olyat, amelyet a gyártód előír!

2, Olajszivárgás

Sokszor a túl vékony olaj sem a legjobb választás, főleg régebbi, sokat futott autóknál. Ebben az esetben előfordulhat, hogy az olaj bizonyos helyeken szivárogni kezd. Nagy valószínűséggel ezek a motorok kopottabbak, a tömítések sem zárnak már úgy, ezért érdemes nagyobb viszkozitással rendelkező vagy külön a régebbi, kopott motorokhoz kifejlesztett motorolajat használni. Utóbbiban élen jár a francia Motul, amely a mindennap használt járművek mellett, az oldtimerekhez is külön gyárt kenőanyagokat.

3, Égett olajszag a motortérben

A silány minőségű motorolaj vagy az alacsony meleg viszkozitási mutató és a magas hőterhelés együttese eredményezheti az égett olajszagot. Ezekben az esetekben a szokásosnál erőteljesebben párolog a kenőanyag, ami a motor károsodásához vezethet. Ezért érdemes mindig a neves gyártók termékeit beszerezni. Az előbb említett Motul, a japán Eneos, Castrol, Mobil márkákkal garantáltan nem lőhetsz mellé.

4, Magasabb üzemanyag fogyasztás

Az előírtnál vastagabb kenőanyag magasabb ellenállással rendelkezik, így nem biztosít megfelelő kenést az alkatrészeknek. Ennek köszönhetően megnő a súrlódási erő, magasabb igénybevételnek lesz kitéve a motor, amely magasabb üzemanyag fogyasztást eredményez.

5, Csökkenő teljesítmény

Teljesen mindegy, hogy vékony vagy vastag motorolajat használsz, azt rendszeresen cserélni kell. Azt gondolhatod, hogy a ritkább olajcserével spórolsz, de ez nem így van. A kenőanyagnak egy idő után megváltozik a kémiai összetétele, elsavasodik, koszolódik, ezáltal pedig csökken a kenőképessége, így elkopnak, oxidálódnak a motor alkatrészei. Ez végül a teljesítmény csökkenéséhez és magasabb üzemanyag fogyasztáshoz vezet. Tehát inkább költs 15-20.000 Ft-ot az olajcserére 10-15.000 km után vagy évente, minthogy százezreket költs a motor felújítására!

3 rövid tipp, hogy elkerüld ezeket a hibákat

Amennyiben a fentebb leírt jeleket tapasztalod autódon az nem éppen biztató, ezért érdemes inkább megelőzni a problémákat.

  • Motorolaj választás esetén mindig kérd ki szakértő segítségét vagy járj utána melyek a te járművedre vonatkozó gyártói előírások.
  • Lehetőleg mindig válaszd a neves gyártók termékeit. A már fentebb is említett Eneos vagy Motul márkák kiváló védelmet biztosítanak a motornak, ráadásul az áruk sincs a plafonon. Arra vigyázz azonban, hogy az olcsó húsnak híg a leve elv itt hatványozottan érvényesül. A gyanúsan alacsony árral rendelkező termékeket mindig kezeld kellő fenntartással és kérd ki szakértő véleményét!
  • Mindig cseréld le időben az olajat. Ez függhet kenőanyagtól és autótípustól, de 10-15.000 km-nél nem érdemes továbbhúzni, mert az elhasználódott olaj ahogy fentebb is említettük már nincs olyan hatékony és az alkatrészek kopásának következtében csökken a motor teljesítménye.
     

Egy kopott motor felújítása pedig százezres nagyságrend, míg egy olajcsere 15-20.000 Ft-nál aligha több.

Amint látod a jó motorolajat meghálálja az autód, míg egy rossz választás az őrületbe is kergethet, amelynek a végén komolyabb kiadás is várhat rád.

Forrás: Fékmester