Ha körülnézünk egy találkozón, vagy megnézünk egy videót valamelyik külföldi találkozóról, fel fog tűnni, hogy az ott látható autók közül, majdnem mindnek furán áll a gumija. Nem egyenes az oldalfal és sokszor olyan érzésünk van, mintha le akarna ugrani a gumi a felniről. Aki nincs tisztában a stílusirányzatokkal, vagy csak laikusként nézelődik, valószínűleg értetlenül áll a jelenség előtt és nem érti, miért jó, ha a gumi nem illeszkedik rendesen a felnire. Ezt hívják tyrestretch-nek. Mindenki döntse el maga, hogy mennyire tetszik vagy nem tetszik neki ez a dolog. Felesleges erről meggyőzni bárkit is, hogy igenis szép, ha egyszer számára az a fontos, hogy az előírt méretű gumi legyen felszerelve. A tunerek szeretik feszegetni a határokat, a gumikkal pedig szó szerint ez történik, amikor ráerőszakolják egy-egy felnire. Felmerül pár kérdés. Biztonságos? A komfort nem változik? A törvény nem tiltja? Mielőtt választ kapnátok a kérdésekre, ismerjük meg a tyrestretch múltját! 

Eredetileg "Hippari style"-nak hívták a kezdetekkor. Egyfajta segítség volt a driftautóknak, hogy minél durvább fitmentet érhessenek el a versenyautókkal, illetve a kezdő drifterek számára könnyebbé tette a driftelést, hiszen a feszülő gumikkal könnyebb volt megindítani az autót, nem mellesleg pedig a kisebb méretű gumi olcsóbb is volt, így nem fájt annyira, ha több szettet füstöltek el alkalmanként. Mivel a tunerek folyamatosan keresik a lehetőségeket, hogyan tudnának még feltünőbb autót építeni, nem meglepő, hogy erre is felfigyeltek annak idején. Ma már nem a versenypályán látunk több ilyen megoldást, hanem a különböző találkozókon és a "stancekarrier"-hez elengedhetetlen, hogy feszüljön az a rohadt gumi! Természetesen ez is megosztja a közösséget és nem csak az utca embere fanyalog, de sok fórumon is örök vita, hogy mennyire szép, praktikus vagy éppen biztonságos ez a megoldás. Ha félretesszük az előítéleteinket, akkor be kell lássuk, a robbantott gumi rohadt jól néz ki az autó alatt. Nyilván vannak fokozatok (erre majd kitérek még) és lehet találni valóban meglepő és érthetetlen megoldásokat, de igenis egy ültetett autón jól mutat, ha nem egyenes a gumi oldalfala. Természetesen áldozat nélkül nincs győzelem, úgyhogy a komfortos közlekedést felejtsük is el azonnal! Sokkal pattogósabb lesz tőle az autó, de mivel ehhez jobb futómű is jár, ezért nem kell attól tartani, hogy a biztonság kárára válna ez a megoldás. Arról nem is beszélve, hogy az ültetés is könnyebb, hiszen a feszülő gumit nem darálja szét a sárvédőív. (Persze peremezni így is kell sokszor!) A legnagyobb probléma az egésszel talán az, ha leereszt a gumi, mert simán nem lehet felfújni egy ilyen kerekeket miután leugrott a felniről. A kormányzás viszont sokkal közvetlenebb lesz. Büntetendő? Nos, konkrét példát nem tudok, de amúgy itthon már lassan egy matricáért is megrángatják az embert, szóval ahhoz, hogy a hatóság felkapja a fejét, már igazán durva tyrestretch-re van szükség, amiket esetleg a kiállításokra készített autókon lehet látni. Az ilyen gépeket nem használják hétköznapi forgalomban. Az "átlagos" feszítés pedig még bőven belefér a határértékbe, főleg ha váltóméretről van szó. 

Az, hogy mennyire feszül ki egy gumi, sok mindentől függ. A gumi méretétől és a márkájától is, hiszen nem minden gyártó gumijának a mérete egyforma. Van, ahol a teljes szélességet adják meg és van, ahol a futófelületet. Ezért feszül jobban egy Nankang, mint mondjuk egy Pirelli. A szereléshez olyan műhelyre van szükség, ahol igazán értenek a dologhoz. Egy átlagos gumisműhelyből elzavarják az embert, viszont ahol van megfelelő felszerelés, ott nem okoz gondot felapplikálni a 215-öt 10"-ra. 

Vannak extrém megoldások is, hiszen a tuning egyfajta önkifejezés, így az a cél, hogy az autónk különbözzön másétól és lehetőleg jobban felfigyeljenek rá az emberek. (Tudom, mindenki magának építi, bla-bla-bla...) Ilyenkor születnek olyan megoldások, mint például a Sudani Stretch, amiből mára már SudaniGang névre hallgató stílus született. Nem meglepő, hogy ez is Japánból indult, a stílus pedig Kazuki Sudani-ról kapta a nevét, aki először helyezett fel annyira kisméretű gumit a széles felnijére, hogy a külső peremekre nem ült fel rendesen a gumi és így kilátszik a perem és a felni egy darabja is. Ezt igazából csak olyan helyen lehet élvezni, mint Japán, mert tükörsima utakra van szükség arra, hogy gondtalanul elgurulhassunk A-ból B-be. Emlékeztek még Zak Lupo-jára, ami alatt elmebeteg módon bedöntött kerekek és fizikát meghazudtoló módon feszülő gumik voltak? Nos, ott úgy oldotta meg az építő a dolgot, hogy egy plusz peremet szerelt fel a 3 részes felnijére, ami így 4 részessé vált és azt a látszatot keltette, hogy a gumi nem tudott kifeszülni a felni széléig. Természetesen közlekedni már nem lehetett vele rendesen és itt már azért felmerült az a kérdés, hogy mennyire szabályos a dolog, de egynek jó volt és legalább mindenki vele foglalkozott akkor. 

Lehet valami kimaradt vagy nem írtam helyesen, akkor ebben az esetben nyugodtan írjátok le kommentben, mi volt a hiányosság! Remélem sikerült ezzel kapcsolatban tisztává tenni pár dolgot! 



 

Forrás: Carstyling.hu