Az ikerkuplungos vagy DCT sebességváltónak is becézett DSG automata sebváltó napjainkban egyre több autómodellben megtalálható. Miután sokan még nincsenek tisztában ezen típusú nyomatékváltó kínálta előnyökkel, így adódik számukra a kérdés: érdemes-e beruháznom egy DSG sebváltós gépjárműre?

Mi is pontosan a DSG váltó?

Ha valaki a közelmúltban elgondolkozott egy automata sebességváltóval felszerelt autó vásárlásán, biztosan hallott vagy olvasott már a DSG-ről (Direct Shift Gearbox), más néven duplakuplungos sebváltóról. A DSG tulajdonképpen az automata váltók egyik típusa – egyes gépjárművekbe alapfelszereltségként, míg másokban opcióként van jelen. Fontos tudni, hogy melyik típussal is állunk szemben - egy későbbi szervizelés alkalmával ugyanis a DSG váltóhoz szükséges diagnosztikai eszközökkel és szerszámokkal csak egy felkészültebb autószerviz rendelkezik.

A DSG egy két tengelykapcsolós sebváltó, amivel nem sok automata büszkélkedhet. A Volkswagen csoport által gyártott járművekben roppant népszerűek, pl. VW, Audi, Skoda, SEAT. Újabban azonban más márkák is kínálják autójukban, mint a Ford, a Hyundai vagy a Kia, mivel bizonyos esetekben kedvezőbb üzemanyagfogasztással jár a használata.

Mi a különbség a DSG és a hagyományos automata váltó között?

A DSG előnye természetesen a dupla kuplungban rejlik: míg a legtöbb autónál egy kuplung végzi a fokozatváltást, addig a DSG másik kuplungja meghatározza, hogy valószínűleg melyik sebességfokozatot szeretnénk legközelebb választani. Ez azt jelenti, hogy a sebváltó mindig felkészült a következő lépésre, így jóval gyorsabb és finomabb a fokozatváltás.

Egyes hagyományos nyomatékváltós automata sebváltók még simábbak és csendesebbek ugyan, mint a DSG, de általában sokkal kevésbé hatékonyak. Ettől függetlenül nem valószínű, hogy a volán mögött ezt különösebben éreznénk – részben ezért miért kedvelik olyan váltók a DSG váltókat nagy teljesítményű gépcsodáikban, mint a Mercedes, a Porsche vagy a BMW.

Mennyire megbízhatók a DSG sebváltók?

A legtöbb esetben mind a 6, mind pedig a 7 fokozatú DSG sebességváltó ugyanolyan megbízhatóan fog működni, mint bármelyik más sebességváltó. Nyilvánvaló, hogy nem létezik 100%-an tökéletes mechanikus rendszer, viszont a DSG váltókról visszaérkező felhasználói panaszok száma elenyésző – régebbi modelleknél általában zajos csapágyakról, valamint rázkódó sebváltóról tettek említést. Miután azonban a DSG sebváltó teljesen automatizált, így kevesebb az esélye, hogy meghibásodjon. Sokkal nagyobb veszélyben van pl. egy manuális sebességváltó egy agresszív sofőr kezében.

Összességében egy DSG váltó számos előnnyel kecsegtet felhasználójának, amelyek között leginkább a kényelem, valamint a megbízható működés említhető. Ne felejtsük - a DSG váltó egy bonyolult szerkezet, amelynek esetleges szervizeléséhez feltétlenül szükséges a megfelelő szaktudás, a korszerű körülmények és a kellő eszközök. Tipp: a Dottore Autószervizben már számos DSG váltóba leheltek újra életet. Budapesti műhelyükben miután minden feltétel rendelkezésükre áll a hatékony váltó javításhoz a modern szerszámoktól kezdve a tekintélyes szakmai tapasztalatig.