Első ránézésre megvan minden, ami a 2000-es években menő volt és kicsit talán értetlenül nézitek a képeket, hogy 2021-ben egy ilyen építés mitől lehet érdekes? 
Lehet, hogy nem a mai trendeknek megfelelő a kinézet, de ha leírom, hogy ez a kocsi kevesebb mint 10 másodperc alatt futja a 402 métert és a célsebesség 233 km/h, akkor azért lehet izgalmasabbá válik a történet! 
 
Ennek a Fordnak a tulaja Dirk Hecht, aki szerelőként élte/éli napjait. Az XR3i-t 1995-ben vásárolta egy biztosítótól, mivel a kocsi gazdasági totálkáros volt, de pont annyira, hogy projektautónak jó legyen. 
Akkoriban nagyon mentek a szélesebb bodykit-ek, a kicsi, de széles felnik, a morcosított géptető és a feltűnő színek. Mivel mindenképpen showcar-t szeretett volna, ezért itt is felkerültek a kötelező "tartozékok" és a különleges lila szín. ezzel sikerült is végigturnézni a különböző rendezvényeket, majd ráakadt egy Mk5 RS2000-re, amiből megszerezte a 2 literes 16 szelepes motort. A 4 hengeres motor soha nem volt a legnépszerűbb darab a tunerek között, pedig van benne lehetőség és simán ki lehet hozni belőle 200 lóerő feletti teljesítményt is, ami manapság nem hangzik soknak, de akkoriban elég volt utcára. A donortól érkezett a hátsó tárcsás híd is. Ahogy a motor épülgetett, hamar nyilvánvalóvá vált, hogy ez bizony turbós lesz. 
Na és innentől szabadultak el a dolgok, mivel Dirk autója már nem a kiállításokon gyűjtötte a díjakat, hanem a versenypályákon is, de közben az is egyre tisztább volt, hogy hiába pakolt fel egyre nagyobb turbókat, a fronthajtás már kevés volt és kellett valami más megoldás. 
 
A 2 literes motor JE Pistons dugókat, kovácsolt K1 hajtórudakat, Cat-Cams veztengelyeket, HFT-Parts hengerfejcsavarokat, HTS Racing Parts leömlőt és Garrett GTX3582 Gen2 turbót kapott. Ehhez jön hozzá a legendás Audi Quattro hajtás egy S3 alól, 02M váltóval, PTB Racing lendkerékkel és Sachs RCS200 kuplunggal. 
Ezzel a szettel, 2,2 bar nyomás mellett 618 lóerő és 740Nm, illetve 2,5 bar mellett 640 lóerő és 760Nm nyomatékot kell elviselnie a hajtásnak. 
A futómű egyedileg készült, állítható szett és ez engedi a kasznit a Kerscher New Star felnikre, amik elöl 9,5x17 225/35, hátul pedig 10,5x17 245/35 feszítik szét a kerékjáratokat. Persze versenyeken más felnikkel indul a kocsi! Schmidt Revolution görgők, 8x15-ös méretben, slick gumikkal hozzák a várt időket. 
A kerekek mögött 4 dugattyús Wilwood nyergek és hozzátartozó tárcsák , valamint RS2000 2 dugattyús nyergek és tárcsák lassítják a kocsit. 
 
A karosszéria teljesen egyedi munka és az üvegek helyére polikarbonát darabok kerültek a gáyri fényszórók helyére pedig (szerintem) Morette lámpatesteket pattintottak be. Ehhez hozzájön a "morcosítás" és az egyedi hátsó szín, majd a kocsit Catalunya Splash színnel öntötték le. 
A beltérben eredetileg mindent vajszínű bőr borított, de miután már nem showcar volt a kocsi, kipakolták, versenyüléseket építettek be, Weichers bukócsövet, alcantara-val húzták be a műszerfalat, digitális műszeregységre cserélték az analóg műszereket és Raid kormányt pattintottak be. 
 
Dirk autója most 9.836 alatt tudja le a negyed mérföldes távot és a célsebesség 233 km/h, amivel azért már olyan ligában mozog, ahol az indulók először kinevetik a morcosított géptetőt és M3 tükröket, majd a rajt után arcukra fagy a mosoly, hiszen ez már McLaren, Bugatti és LaFerrari vadászterület.....
 
Még több képet IDE KATTINTVA találtok!





 

 

Forrás: Fast Car