40 évvel ezelőtt, valaki a kanadai prérin "felejtette" ezt az 1947-es Fargo FL1 pick up-ot és a természetre bízta az autó sorsát. Általában ezeket az autókat már nem menti meg senki vagy csak nagyon őrült figurák látnak benne fantáziát és úgy néz ki, hogy Warwick Andrews volt annyira elborult, hogy újraélesztette a kocsit, ráadásul a SEMA Show-ra is kijutott! 
 
Az autó stílusa Art Deco Rat Rod, vagy rövidítve Art Rod, ami nem tudom, hogy létező kategória, vagy ez valami új, de majdnem mindegy is, mert ez a kocsi eszméletlenül durvára sikerült és úgy néz ki, mintha valamelyik Mad Max filmből került volna Las Vegas-ba. 
A karosszéria nem kapott új fényezést, mivel az évekig szabad ég alatt "tárolt" kaszni patinás külseje tökéletesen megfelelt Andrews számára. Emberünk remekül tud hegeszteni és ez tökéletesen meglátszik a platóson is. A hűtő majdnem 18 centivel került előrébb és a hűtőrács valamint a sárvédők között 26 sor láncot feszítettek ki, amik a karosszéria vonalát követik. A hátsó részt is gazdagon telepakolták láncokkal és ezek is követik az autó formáját. A sárvédők és a fellépők, egyedi, láncból készült szélesítést kaptak és így 18 centivel szélesebb a pick up. Ehhez több mint 91 méternyi láncot használtak fel. A láncokat pedig egy 1940-es évekbeli lift szerkezetéből mentették ki. Nagyon szokatlan megoldás és amíg mindenki azon van, hogy könnyebb legyen az autója, addig ez a kocsi elég durván meghízott, úgyhogy szükség volt egy olyan motorra, ami könnyedén megmozdítja a járgányt. 
 
Egy 5,9 literes. 12 szelepes Cummins dízel volt a befutó. Ezt a motort eredetileg mezőgazdasági gépekhez gyártották, de 1989-ben a RAM HD kisteherautóba került egy használható változat és egy ilyet raktak Andrews-ék is a Fargo-ba. A különbség annyi, hogy durván átépítették a motort és nem spóroltak ki semmit. Így került rá például egy óriási, és ez szó szerint értendő, turbó is, aminek a mérete miatt a 4 részből álló géptetőt le kellett szerelni. A teljesítményről nem esett szó eddig, de az építők, a bajszuk alatt mosolyogva, 4 számjegyű lóerőkről suttognak. A motorhoz egyébként 5 sebességes manuális váltó csatlakozik, három tárcsás versenykuplunggal, hátul pedig Dana 80 hátsó híd próbálja az erőt az útra vinni. Ehhez persze egyedi, erősített alvázra is szükség volt és 4 lengőkaros futómű is beépítésre került. Az utasteret is becsövezték a biztonság érdekében, úgyhogy a kecses ki- és beszállást el is felejthetjük. 
 
A Chain Smoker egy nagyon feltűnő szerkezet, tele egyedi megoldásokkal és olyan erős motorral, hogy talán a bolygót is megforgatja maga alatt. Ha pedig azt hinnétek, ennél durvább nincs a SEMA Show-n, akkor figyeljétek az oldalt, mert vannak még kint megadurva építések!