Egy módosított autó meghatározó eleme a felni: öltöztet, stílust ad, jól kiválasztva pedig egy alsóbb kategóriás autón is már önmagában lehet „a” tuning. A gyártók éppen ezért évről-évre próbálnak mindig új stílussal előállni, a német specialista Wheelsandmore most azonban egy kicsit tovább ment!
A legújabb divat neve: „Megalight-Forged-Series” - a kétrészes kerekek könnyűfém közepét karbon perem öleli körbe, a két elem pedig a acélnál 40%-al könnyebb titánium csavarok segítségével kapaszkodik egymásba. A felnik – amellett, hogy valami kegyetlenül raj lesz velük a gép – az ultrakönnyű anyagoknak köszönhetően cirka 60%-al könnyebbek is lesznek mezei társaikhoz képest, így a „Megalight” fedőnév máris indoklást nyert.
A Wheelsandmore kétféle designban kezdte el a tárcsák forgalmazását, a 20” verzió pedig alig 6 kg-ot (!!) nyom a mérlegen mindkét típusnál. Összehasonlítva egy azonos méretű átlag felnivel - melynek a súlyát a német cég 18 Kg-ban határozta meg - ez nagyon komoly különbség, pláne egy teljes garnitúra esetén.
Aki azonban túl korán elkezdene örülni, hogy az idei gyorsulási szezonra 48 Kg-ot könnyít a gépen csak a felnivel, mindenekelőtt azt kell számba vennie, hogy egy garnitúra Megalight ára 20.000 eurónál (5.2 millió HUF) kezdődik, ezt a pénzt pedig erre a célra azért sokkal okosabban is el lehet költeni.
A Wheelsandmore a prémium kategória legtetejét képviseli, célcsoportjukba pedig a legdrágább autók – köztük az Aston Martin, Bentley, Ferrari, Lamborghini, Maserati, Porsche stb. – tartoznak, így az ár talán már nem is annyira meglepő. A felnijeik viszont tényleg hihetetlenül ütősek, érdemes ellátogatni a weboldalukra is, egy kis vasárnapi ebéd előtti nyálcsorgatásra...
X
Jelenleg ezt olvasod: Wheelsandmore karbonperemes felnik
A probléma sztem ott van hogy a karbon kompozit sokkal hajlamosabb a kifáradásra mint a könnyűfém-ötvözetek. Ez azt jelenti hogy a mikroszkopikus belső repedések egyre halmozottabban jelentkeznek (gondoljunk csak az átlagos magyar utak minőségéből eredő ütésekre, vagy az izmosabb autók hajtásából eredő csavaró nyomatékokra), aminek eredményeképpen először egyre rugalmasabb lesz, majd szép szálkásan ronggyá törik és ledurran a perem. Mondjuk ez 200as tempónál eléggé egészségtelen. A fáradás mértékében a terhelés egyre nagyobb része adódik át a könnyűfém részekre, azok is (lig van benne tehát túlterhelődik) elfáradnak, és szilánkokra törnek.
Ennek a felninek a várható élettartama magyar utakon sztem max 1 év, és elég látványosan fejezi be a karrierjét.
Szerintem ez a felni max kiállítási dísznek való, én nem bíznám rá az életem.
A tüv bizonyítvány nem egyenlő az életbiztosítással.
Akkor nem okoztam csalódást! Szegény Titán a legnehezebb könnyűfém.de fém!
"Mondjuk az is elgondolkodtató, hogy ezt a karbonperemest 23"-ig gyártják.. kiváncsi lennék, a mi eszmefuttatásunk szerint, egy ilyen méret milyen autóra lenne hasznos."
Semmire! A szekerek ideje már rég lejárt, másra meg nem kell ilyen. Azaz lehet hogy lehetne ekkora kereket is használni, gödülési ellenállást csökkenteni, de ahoz meg nem passzol a szélesség.
Lehet egyszer megéljük a 23-24"-os kerekek diadalát, de azok már csak max. 200mm alatt lesznek, hogy tényleg előnyt tudjanak kovácsolni belőle.
Na, már mikor írtam a cikket, biztos voltam benne, hogy itt tuti lesz Yasec-féle hozzászólás Igen, az acélcsavarra gondoltam, és minden bizonnyal mindenki érti, miről van szó, de igazad van, és javítottam is.
Közútra biztos, hogy engedélyezettek a felnik, hiszen már egy ideje kereskedelmi forgalomban vannak... de érdekes a téma mindenképpen utánanézek.
2 tonnás gépekre valóban nem való ez a felni, de azokra is van elég sok szép darab a cég kínálatában, viszont azok sem lehetnek nehezek, tekintve csak a fedőnevüket: "Ultralight" Mondjuk az is elgondolkodtató, hogy ezt a karbonperemest 23"-ig gyártják.. kiváncsi lennék, a mi eszmefuttatásunk szerint, egy ilyen méret milyen autóra lenne hasznos.
De lehet, hogy csak túlságosan logikusan gondolkozunk a méregdrága és haszontalanul ultrakönnyű felnik nyújtotta életérzéshez?
Én is azzal értek egyet, hogy a Hummereken meg az S-klassen tök fölösleges "ilyen könnyítés". De akkor miért nem csinálják a közepét is karbonból és akkor el lehet hagyni a "fémnél" 40%-al könnyebb FÉM Titán csavarokat is és akkor még lehet spórólni vagy egy négy kilót/ felni és az akkor már 64kg összesen és akkor lehet a 2479kg-s Hummerből 2415kg-ost csinálni!
"...a két elem pedig a fémnél 40%-al könnyebb titánium csavarok segítségével kapaszkodik egymásba."
Quad, ne idegejjéé máá!A titán is fém, nem? Tudom, elterjedt szokás csak az acélt fémnek hívni, az alu meg alu, a titán meg titán. Szóval az acélcsavarhoz képest könnyebb ennyivel!
Amúgy ezek a felnik rendelkeznek közúti jóváhagyással? Mert ha igen, nem hinném hogy megállnak ekkora súlyból, figyelembevéve az ottani előírásokat...
Amúgy létezik már karbonból egy nagyszerű felnitalálmány, a belső pereme magas mint állat, kanyarodáskor annak fekszik neki a gumi oldalfala, és nem kúszik oldalra annyit a gép! Mára már a F1-es gépk kanyarodási képességeit messze felül lehet múlni ilyesmivel, meg esetleg egy dinamikus keékdőlésállító kütyüvel. Kár hogy a F1 nagyon sok dolgot megtiltott, így ilyen felnik se fognak ott előkerülni.
"20 colt tipikusan nagy és/vagy drága verdákra raknak nem kis kocsikra 2 tonnánál meg nem sokat számit a könnyités"
Igaza van Norbertnak, bár a könnyítés mindenhol számít, csak a 2tonnás autó sosem lesz sportautó, legyen akárhány 1000LE, akkor max. egy erős tank lesz, de sportautó sosem!
Elöbb vennék pályaverseny vagy ralli felnit mint egy ilyet elmondhatom a világnak hogy nekem van a legkönnyebb felnin a földön. Bár ez amugy is rongyrázó milliárdos köcsögöknek való. 20 colt tipikusan nagy és/vagy drága verdákra raknak nem kis kocsikra 2 tonnánál meg nem sokat számit a könnyités ... rugózatlan tömegcsökkentésnek a pályán látom értelmét.