Brabus újdonságok!
Ha Mercedes tuningról beszélünk, akkor Neked melyik cég/műhely neve ugrik be?
Nekem a Brabus, mivel szeretem az erős autókat és a bottropi székhelyű cég bizony bitang erős autókat készít. Az már csak részletkérdés, hogy a kedvenc színem a fekete, és a Brabus fekete gépei kellően gonosz külsővel is rendelkeznek.
Azonban a cég a marketinghez is ért, mert nem is olyan régen, elég durva show-t pakoltak össze, ahol bemutattak pár újdonságot. Ezek közül kettő olyan volt, ami felrobbantotta az internetet!
Az egyik a Brabus GTS!
A Brabus Rocket örökségét, annak DNS-ét hordozó autó új(?) kategóriát teremt: Hyper Gran Turismo A GTS-nél a legmodernebb technikákat alkalmazták, mindent szélcsatornában teszteltek, hogy a lehető legjobb eredményeket érjék el, és persze az anyagfelhasználásnál is a karbon dominált. Széles, lapos és erős. A frontnál kialakított kötény nem engedi, hogy az autó eleje nagy sebességnél megemelkedjen, és óriási légbeömlők segítenek a hűtésben, ami a fékeket is érinti. A széles első sárvédők vonalát követik a karbon küszöbök, amik lekövetik a hátsó ívek vonalát is, és tökéletesen egybeolvadnak az egyébként 198,5 cm széles hátsó résszel. Ezt a karbon diffúzor, hátsó szárny és „kacsafarok” szárny zárja. Ezek együttesen garantálják, hogy az autó 300 km/h sebesség felett is stabilan az úton maradjon.
Mitől megy 300 felett?
A GTS orrában egy 4,5 literes V8 BiTurbo motor dolgozik 796 lóerővel és 1250Nm nyomatékkal, ami le van korlátozva 1050Nm-re. A motorhoz 9 sebességes sportváltó csatlakozik. Ma már nem meglepő, hogy elektromos motor is besegít, és ez itt sincs másképp. Hátul találjuk az elektromos motort, ami 204 lóerővel, valamint 2 sebességes váltóval támogatja az alapból sem gyenge Hyper GT szörnyet. Így 1000 lóerő és 1820Nm nyomaték áll a sofőr rendelkezésére! (Utóbbit lekorlátozták 1620Nm-re) Ez a teljesítmény elég arra, hogy álló helyzetből 2,6 másodperc alatt repítse 100-ra az autót, a 200-hoz elég 9,5 másodperc, 300-ra pedig 23,6 másodperc alatt ugrik fel az autó. 317 km/h-nál azonban vége a dolognak, mert elektronikusan le van korlátozva az autó. Természetesen a Brabushoz méltó, minden tekintetben tökéletes kipufogórendszer került az autó alá, ami karbon-titán végekkel rendelkezik és a nyitható szelepeknek köszönhetően van „szomszédbarát” mód, de természetesen van „mindenki hallja, hogy érkezek” mód is.
A brutálisan széles kerékjáratokban Brabus Monoblock P „Platinum Edition” kovácsolt felnik forognak, karbon aerodisc kiegésízítőkkel. Elöl 10,5x21 méretben, 275/35, hátul 12x22, 335/25 gumikkal töltik ki a kerékjáratokat.
Az utastérben is rengeteg karbont találunk, de a bőrrel sem fukarkodtak. A cégtől megszokott luxus és elegancia várja a 2+2 üléses gép sofőrjét és utasait. A kormány, az ülések, a középkonzol bőrrel, az A és C oszlopok a műszerfal és az ajtókárpitok felső része pedig fekete Alcantara-t kapott. Ezek mellett az egyedi szőnyegek, a kagylómintás varrás és még rengeteg apróság található a kabinban.
A másik érdekesség a Brabus Big Boy 1200, ami egy kamion és lakóautó keveréke, vagyis valójában egy guruló otthon, csak éppen luxus változatban, a létező összes extrával felszerelve.
12 méter hosszú, 30 négyzetméter terület, 4,5 méter szélesre tud kinyílni és a hidraulikus talpaknak köszönhetően teljesen stabilan állhat ez a fekete monstrum. 12800 köbcentis motor hajtja 530 lóerővel és 2600Nm nyomatékkal. Belül teljes értékű konyha, nappali, fürdőszoba, hálószoba várja az utasokat. Van még külön lenyitható pótágy is, 43”-os TV, rengeteg tárolószekrény, mindezt pedig a nemes anyagok teszik még különlegesebbé. Itt sem spóroltak a bőrrel, fával, Alcantara-val, karbonnal.
Talán az egyetlen szépséghibája az egésznek, hogy a B kategóriás jogosítvány kevés ahhoz, hogy vezethessük, illetve az ára, amiről nem találni információkat sajnos. Megkockáztatom, hogy ez sem az átlagembereknek készült….