Néha nem értem az autógyártókat. Egy-egy típusnál olyan ziccereket hagynak ki, amikre nincs magyarázat. Itt van például a legendás M3 sorozat. Az E36ból létezett négyajtós változat is, de aztán az E46-nál már csak kupé ás vászontetős szerepelt a kínálatban. (Persze volt koncepciószinten touring is) Aztán jött az E90/92/93, az egyetlen V9 motorral szerelt széria, amiből a négyajtós a legszexibb, mivel megkapta a kupé elejét, de a sedan seggével hihetetlenül jó az kiállása. (Mondjuk ez magánvélemény, úgyhogy nem kötelező egyetérteni vele.) Ezt követte az F-széria, és a G-szériánál lépték meg azt, amit egyébként már rég meg kellett volna. Elkészült az első hivatalos, sorozatgyártású touring.

Na most itt álljunk meg egy pillanatra. Valóban zseniális az az autó, tele van az internet olyan videókkal, ahol szétalázza a sportosabb ellenfeleket is, de én egy kicsit analógabb ember vagyok. Értem ez alatt azt, hogy nagyon jó a modern, turbós, hegyezett sportmotor, hiszen már bizonyított az F-szériánál is, de aki igazán benzinvérű, annak még mindig az üvöltő V8 hangja fog libabőrt okozni, hiszen az új motoroknak a hangja messze van attól, amit megszokhattunk a korábbi években. Persze, egy 20 év körüli arcnak ez a normális, meg durrog-csattog-recseg és rohadt menő, ahogy a TikTok „carspotterei” ámulatba ejtik a 16 éves közönségüket az elektronika által megfogott, driftnek csúfolt mutatványokkal, de lássuk be. Az öreg suli még mindig izgalmasabb.
Daryl Sampson, a Turn14 fejese, is gerjedhet a régi idők masináira, vagy csak zavarta, hogy nem létezik az Audi RS4 Avant vagy éppen a C63 AMG T mellé BMW opció, mindenesetre megalkottak valamit, amit a SEMA Show-n is nehéz volt közelebbről megtekinteni: Az E91 GTS-t!
Az E92 M3 GTS a gyűjtők álma. 138 darab készült belőle, a tervezett 150 helyett. Az S65 V8-at 4 literről 4,4 literre bővítették, aminek eredményeképp 444 lóerő mozgatja a kupét, és 4,4 másodperc alatt ugrik fel 100-ra állóból. Hozzáadtak állítható futóművet, nagyobb fékeket, és még egy FIA approved bukócső is helyet kapott. Így már olyan területre merészkedett a gyártó, ahol mondjuk a Porsche 997 GT3 az ellenfél. Mind a 138 darab Fire Orange fényezést kapott, fekete 359M felniket, és DCT váltóval szerelték őket.

A Pit+Paddock boldogna állt a projekt mögé, hogy megalkossák a tökéletes családi autót, amivel el lehet menni bevásárolni, a gyereket is gyorsan el lehet vinni suliba, és apu is jól érezheti magát. Az eredeti terv az volt, hogy az M6/M6-ból jól ismert S85 V10 fog az autóba kerülni, de ezt hamar elvetették, mivel így sokkal közelebb áll a gyárihoz a projekt. Aztán csavartak még egyet a dolgon, és a CarBahn Autoworks által épített, 4,6 literes motor került beépítésre, Clevite csapágyakkal, erősített szeleprugókkal és 516 lóerővel. Egy ekkora motornál a hőtermelés már elég sok galibát tud okozni, ezért a CSF vízhűtője, olajhűtője, szervohűtője és DCT hűtője birkózik meg a feladattal. A szívó oldalon Eventuri karbon Plenum szívócső, a kipufogó oldalon pedig titán Akrapovic kipufogórendszer felelős a félelmetes hangokért, de közben plusz erőt és persze súlycsökkentést is lehet ezeknek az alkatrészeknek köszönni. Utóbbi kategóriába tartozik a karbon kardán is. A futóműnél sem aprózták el a dolgokat. Clubsport futómű, SPL alkatrészek, Poliuretán szilentek gondoskodnak arról, hogy az E91 GTS kanyarban is olyan gyors legyen, mint egyenesben. A megállás is fontos egy ilyen építésnél, így elöl 6, hátul 4 dugattyús nyergek és 380, valamint 355-ös tárcsák lassítják a puttonyost, a tengelyek végein pedig 18-as BBS E88 felnik forognak 265/35 és 295/30-as Michelin Pilot Sport Cup2 gumikkal szerelve. Az utastér is tele van csemegével. Recaro CS ülések és annyi Alcantara, hogy a szív leszakad. Végül pedig ott van a szín, a jellegzetes Fire Orange, és a GTS koptató, valamint a hátsó szárny.

Nem tudom, hogy létezik-e ennél tökéletesebb családi járgány, de ha csak egy autót választhatnék életem végéig, ez lenne az.

Még több képért katt IDE!





 

 

Forrás: Speedhunters