Sokszor kapunk üzeneteket, amikben egy-egy cikkben található kifejezés után érdeklődtök. A legutóbb a Fitment-tel kapcsolatban merültek fel kérdések. A legegyszerűbben úgy lehet meghatározni: az ív és a felni viszonya egymáshoz, avagy az illeszkedésük. Volt egy idő, amikor viccesen irogatták mindenhol, „illesztés”. Végül is ez is passzol, de pontosan milyen is lehet a fitment?  Van a szoros, és van a perfekt. Köztes állapot nincs! 

A milliméterek harca I. rész

Ahhoz, hogy tökéletes legyen az illeszkedés, az esetek többségében levegős futóműre van szükség, hiszen fix állapotban nehéz lenne úgy közlekedni, hogy a perem beleül a gumi és a felni széle közé. Éppen ezért, ha valaki erre gyúr, akkor bizony megfelelően széles kereket kell felcsavaroznia és a guminak is rendesen kell feszülnie, hogy maradjon pont annyi hely, ahova az ív beilleszkedik. Általában a hátsó résszel nincs is gond, de az igazán tökéletes kiálláshoz, az első kerekeknek is úgy kell állnia mint a hátsóknak és ez megint külön matek, hiszen nem elég az állítható toronycsapágy, vagy más lengőkar, ha az ET vagy a felni szélessége nem megfelelő, soha nem fog úgy állni, ahogy igazán szeretnénk.

A milliméterek harca II.rész

Ez a mutatvány  a fix futóműves kollegáknak okoz pár álmatlan éjszakát. Megvan a felni, le is tekertük, de nem lóghat ki, nem érhet bele, viszont a kártyalap sem férhet az ív és a felni közé. Itt kezdődnek a kísérletezések, játék a gumi méretekkel és a sárvédők peremezése. Mindezt ésszel, hogy aztán vállalható legyen az eredmény. Ha megvan a kerék és épp lakatosnál van az autó, akkor viszonylag könnyebb dolga van az embernek, de ne higgyük azt, hogy ennyivel megússzuk! Ugyanis minden akkor dől el, amikor megyünk pár próbakört a kocsival.

Kitérnék kicsit a peremezésre. Az ember azt gondolná, hogy (jobb esetben) csak húzogatjuk a peremezőt az íven, aztán majd alakul, mint púpos gyerek a prés alatt. Elméletileg így is van, azonban nagyon oda kell figyelni, mert még egy viszonylag új és sérülésmentes autó esetében sincs két egyforma ív. Ha pedig egy 15 év vagy annál idősebb autón dolgozunk, akkor bizony előfordulhat, hogy volt már javítva valamelyik oldal és még nagyobb lehet az eltérés.

Szóval, amikor sokan azt mondják: Ez csak egy felni és ültetés. Gondolkodjanak el kicsit, hogy mennyi munka kell ahhoz, hogy a kerék és a sárvédő olyan viszonyban legyenek egymással, ahogy a tulaj megálmodta.