Az angol nyelvben az a legszebb, hogy teljesen lehetetlen szóösszetételeket, rövidítéseket lehet alkotni, ráadásul úgy, hogy közben ultramenő marad a jelentése. Itt van például a Hoonipigasus, amiben aztán benne van minden. A Hoonigan, a pig, a Pegasus.... 
 
Ken Block 11 év után "szakított" a Forddal és az Audi-val kezdett közös munkálatokba, viszont úgy tűnik, nem kizárólag a négy karikás modellek közül kell válogatnia, hanem kikacsinthat más irányba is. 
Az elsőre túlzásnak tűnő légterelők komoly funkcióval bírnak, mivel Block ezzel fog indulni a Pikes Peak futamon! 
 
A Porsche 911 alapra épített Hoonipigasus, rövidebb hátsó részt kapott, aminek az az egyszerű oka, hogy motor már nem hátul ,hanem középen kapott helyet. A 4 literes, hathengeres biturbó boxer nem éppen vérszegény, mivel 1400 lóerővel cibálja az 1000 kg-os bódét. Ekkora erőhöz kötelező az összkerékhajtás és itt lesz létjogosultsága az óriás légterelőknek is, illetve ott van még az az állítható futómű, ami a tavalyi Pikes Peak futam telemetriáját, GPS koordináták alapján, használja fel.  
Az autó színe sem véletlenül feltűnő rózsaszín. Állítólag az 1971-es Pink Pig, ami Le Mans-ban indult annak idején,  előtt akarnak tisztelegni vele, mindenesetre a szín és kötelező feliratok megteszik hatásukat és igazi szemmágnessé változtatják az autót. 
 
Ken Block már korábban is indult a Pikes Peak-en. 2005-ben egy N-csoportos raliautóval, 2017-ben pedig a Hoonicorn RTR-rel, ami mondjuk inkább a látvány miatt volt érdekes, hiszen szinte végig keresztben csapatott a célig emberünk. Ez a Porsche viszont képes lehet arra is, hogy komoly eredményeket érjen el vele Ken Block, úgyhogy kíváncsian várjuk, hogy mennyi idő alatt futja meg a 19,99 km-es, 156 kanyarral tarkított, 1440 métert emelkedő pályát!