A nyári gumik kínálata egyre szélesebb, sokan pedig az ADAC nyári gumi tesztjének eredményéhez igazítják a vásárlásaikat. Az Autotire-nál annak jártunk utána, hogy 2022-ben melyek a legjobb abroncsok. Az ADAC két méretben, a városi kompakt autók gyakori méretében, a 185/65 R15, és a SUV-k gyakori méretében, a 215/60 R16 méretben tette közzé teszteredményeit. Ezen a független teszten több szempontot is vizsgáltak, 16, illetve 18 abroncs mérettetett meg. Nézzük is az eredményeket.

Nem volt meglepetés az élen, fókuszban a nyári gumik

Az Autotire utánajárt, hogy az egyes abroncsok hogy teljesítettek az ADAC nyári gumi tesztjén, és bár nem született meglepetés, hisz az élen a prémium márkák termékei végeztek, azért érdemes egy kicsit alaposabban is megnézni az eredményeket, hisz ha az egész képet nézve nem is, de a részeredmények tekintetében születtek meglepetések.

Kezdjük is a 185/65 R15 mérettel, ami gyakori mérete a városi kompakt autóknak. Mielőtt ismeretnénk a rangsort, íme azok az abroncsok, melyek egy-egy területen kiemelkedően teljesítettek. A legjobb abroncs a száraz úton a Pirelli Cinturato P1 Verde lett, míg a nedves úton az egyébként ezüstérmes Bridgestone Turanza T005 lett a legjobb. A teszt győztese, az ADAC és az Autotire ajánlása is a Goodyear EfficientGrip Performance 2. A legkisebb üzemanyag-fogyasztással Continental EcoContact 6 büszkélkedhet, míg a legalacsonyabb kopású abroncsok a Goodyear EfficientGrip Performance 2 és a Fulda EcoControl HP2. A mezőny legcsendesebb nyári gumija a Falken Sincera SN110 Ecorun lett.

Ezek a legjobb nyári gumik

Az ADAC tesztjén a 185/65 R15 méretben a Goodyear EfficientGrip Performance 2 lett a legjobb abroncs, ami mind a száraz, mind a nedves úton megállja a helyét, egy igazán kiegyensúlyozott nyári gumi. Csakúgy, mint a dobogó második fokán végzett Bridgestone Turanza T005, ami szintén jól teljesített a nedves és száraz úton egyaránt, egyedül a picit magasabb zajszint és az átlagos kopás lehet „ellen” kifogás. A harmadik helyezett a Michelin Primacy 4 lett, ami szintén kiválóan teljesített és egy kiegyensúlyozott abroncs, nem véletlenül van a legjobbak között – írja az Autotire.

A 4. a Pirelli Cinturato P1 Verde lett, ami szintén jó a száraz és a nedves úton, az 5. helyezett Dunlop Sport BluResponse-nak azonban már vannak hiányosságai a nedves úton való fékezhetőséget tekintve. Az előkelő hatodik helyen a Giti GitiSynergyH2 végzett, ami nedves úton kiváló, száraz úton viszont már picit gyengébb. A 7. helyezett a Laufenn G Fit EQ+ lett, ami viszont a nedves utakon gyengébb. Viszont a többi tényezőt figyelembe véve sem mutat kiválóságot, minden tekintetben a kielégítő minősítést kapta.

A 8. helyezett a ContinentalEcoContact 6 lett, aminek nagy előnye az alacsony gördülési ellenállás és a magsas kopásállóság, azonban az aquaplaning ellen már mutat hiányosságokat. A 9. helyezést a Firestone RoadHawk szerezte meg, aminek magas kopásállósága és száraz úton való kiváló kezelhetősége mindenképp előny, viszont a nedves úton már mutatott hiányosságokat és ez lett a mezőny leghangosabb abroncsa. A top10-be a BFGoodrich Advantage is befért, aminek előnye a viszonylag alacsony üzemanyag-fogyasztás, azonban mind a száraz, mind a nedves úton mutat hiányosságokat.

SUV-méretben is tesztelték az abroncsokat

Az ADAC a 215/60 R16 méretben is tesztelte az abroncsokat, szám szerint tizennyolcat, és mielőtt rátérnénk az eredmények elemzésére, nézzük meg itt is a leg-eket. A száraz úton a Kumho Ecowing ES31 lett a legjobb, míg a nedves úton a Hankook Ventus Prime 3 K125. A teszt legjobbjai a Continental PremiumContact 6 és a Michelin Primacy 4 lettek, megosztott első helyezéssel. A legalacsonyabb üzemanyag-fogyasztású abroncs a Kormoran Road Performance, míg kopásállóságban a Sava Intensa HP2 került az élre. A mezőny legcsendesebbje a Toyo Proxes Comfort lett.

Íme a rangsor, holtverseny az élen

Két első helyezettje lett a mezőnynek, az egyik a Continental PremiumContact 6, ami nedves és száraz úton is kiváló, egy kiegyensúlyozott abroncs. Csakúgy, mint a másik első helyezett, a Michelin Primacy 4, aminek nagy előnye az alacsony üzemanyag-fogyasztása is. A harmadik a Bridgestone Turanza T005 lett, ami szintén kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott a teszten. A 4. helyen a Dunlop Sport BluResponse végzett, száraz és nedves úton nyújtott kiváló teljesítményével, kiváló kezelhetőségével, manőverezési képességeivel.

A sorban az 5. a Toyo Proxes Comfort, aminek előnye a jó teljesítményt és hogy ez lett a legcsendesebb abroncs, hátránya viszont a kissé magasabb üzemanyag-fogyasztás. A 6. helyen a Nokian Wetproof végzett, ami száraz és nedves úton is kiváló, azonban magas az üzemanyag-fogyasztása. A Debica Presto HP2 lett a hetedik a sorban, ami egy magas kopásállóságú abroncs, viszont nedves és száraz úton is mutat hiányosságokat. A Hankook Ventus Prime 3 K125 lett a 8. a 18 abroncsot felvonultató, megmérető mezőnyben, ez az abroncs száraz úton jól teljesít és jól is kopik, azonban már nedves úton mutat kisebb hiányosságokat a kezelhetőség tekintetében.

A legjobb lett a száraz úton való kezelhetőségben, ezzel együtt is „csak” a kilencedik helyre fért be a Kumho Ecowing ES31, ami magas kopásállóságú abroncs, és a szárazon a legjobb, azonban a nedves úton már gyengébben teljesített. A top10 utolsó szereplője a Kleber Dynaxer HP4, aminek előnye, hogy a száraz úton jól teljesít, hátránya azonban az, hogy nedves úton már nem, illetve az aquaplaning ellenállása is alacsonyabb.

Az ADAC többféle szempontot tesztel, így vizsgálják az abroncs kopását, kényelmét, a száraz és a nedves úton való kezelhetőségét, az aquaplaning ellenállását. Sok esetben egyes abroncsok kiválóak szinte minden tekintetben, és csak egy-egy kritériumban nyújtott gyengébb teljesítményük miatt kerültek hátrébb a sorban. Ha valaki együtt tud élni például a magasabb zajszinttel, a nagyobb kopással vagy épp a magasabb üzemanyag-fogyasztással, akkor a mezőny teljes egészében találhat számára megfelelő nyári gumit.