Remekül teljesített 2011-ben a Peugeot: hétből hat futamot megnyert, négyszer aratott kettős győzelmet. Zhuhaiban Anthony Davidson és Sébastien Bourdais diadalmaskodott, Franck Montagny és Stéphane Sarrazin előtt. A szoros versenyben ismét igazolta teljesítményét, megbízhatóságát és kitartását a Peugeot 908. Ez a kínai kettős győzelem sikeres évet zár a márkának, amely másodszor szerezte meg az ILMC bajnoki címét.

Peugeot 908 győzelem

A stratégia volt a győzelem kulcsa

A 2011-es idény záró futamán, Zhuhaiban, a stratégia döntött. „Tekintettel a hőségre és a pályán uralkodó viszonyokra, verseny közben változtattuk meg a stratégiánkat”, magyarázza Sebastian Bourdais. „Hármas menetet hajtottam, közülük kettőt ugyanazokon a gumikon. Ezáltal el tudtunk húzni az Audiktól, amelyek nagyon gyorsak voltak”.

Kifizetődött a merész döntés, Sebastian Bourdais és Anthony Davidson a rajttól a célig jó tempót tartva a második győzelmüket aratták idén. A 7-es rajtszámú kocsi az izgalmas verseny legvégén csak kevéssel vezetett Stéphane Sarrazinés Franck Montagny előtt. Kontrollált sebességével a két Peugeot uralta a futamot, és egyre jobban kiépítette előnyét a vetélytársakkal szemben.

Forgalom és gumik – az idény legfontosabb tényezői

Akárcsak a 2011-es idény többi heves küzdelme során, megint nagyon fontos tényező volt a versenypálya forgalma és a gumiabroncsok használata. A Team Peugeot Total versenyzőinek tapasztalata gyakran bizonyult döntőnek a hosszú távú versenyzés e lényeges szempontjaiból. A kanyargós Zhuhai pályát hibátlanul sikerült teljesíteni.

Nagyot aratott a Peugeot 908

Miután eleve versenyképesen kezdte az idényt, ma már ötödik győzelmét aratta a Peugeot 908, a hét futamon. A kivételes megbízhatóság (csupán egy kiesés), a csekély fogyasztás és gumikopás csak néhány az erősségei közül. „Ma a verseny első harmada után kezdett alakot ölteni a győzelem”, foglalta össze Bruno Famin, a Peugeot Sport műszaki igazgatója. „Vetélytársaink nagyon gyorsan kezdtek, ehhez alkalmazkodtunk stratégiánkkal, különösen ami a gumiválasztást illeti. Az itteni győzelem a második legfontosabb célkitűzése volt idénre a Peugeot-nak, hiszen Kína nagyon fontos gazdaságilag. Nagystílűen sikerült, első-második helyezéssel, csak Peugeot állt az első sorban a rajtnál, és megfutottuk a leggyorsabb kört is. Idén hat futamot nyertünk a hétből. Mindegyik összecsapásunk a fő riválisunkkal izgalmas és nagyon kemény volt. Műszakilag csak a Petit Le Mans futamon volt egy kis problémánk, de azt hamar kielemeztük, és megfelelően reagáltunk. A mai verseny egy nagyszerű szezont zárt le.”

A verseny

Sprint-tempóban indult a futam. Helyi idő szerint délelőtt 11 órakor, tűző napsütésben, hihetetlenül gyors tempóval indult a verseny. Az élről rajtoló Sebastian Bourdais FranckMontagny előtt fordult be az első kanyarba, de a 8-as versenyzőt még a kör vége előtt megelőzte mindkét Audi. A négyfős élboly, Sebastian Bourdais, Allan McNish, Timo Bernhard és FranckMontagny hasonló tempóban rótták a köröket. Tíz perc elteltével már megkezdődtek a lekörözések. A forgalom által akadályozott Sebastian Bourdais három helyet vesztett, visszaesett negyediknek. A bokszkiállások első sorozata átrendezte a mezőnyt, az 1. számú Audi úgy választott, hogy két menetet hajt egy garnitúra gumival, míg a Peugeot gumit cserélt mindkét kocsiján. A német autó így húsz másodperces előnyre tett szert Franck Montagny és Sebastian Bourdais előtt. Később Allan McNish vesztett egy kört, mert karambol miatt javítani kellett a kocsiját.

Peugeot 908 Kína

Mindenki a maga stratégiája szerint

Lassan kialakult a verseny képe, három autó körözött az élen, az 1-es Audi és a két Peugeot. Sebastian Bourdais nagyon nyomta, Franck Montagny maga elé is engedte csapattársát a bokszkiállások második sorozata előtt. Ez volt az a pillanat, amikor eltérő stratégiák alkalmazására került sor. A 8-as Peugeot-t Stéphane Sarrazin vette át Franck Montagnytól 12:28-kor, míg Sebastian Bourdais csak megtankolt, és kirobogott egy harmadik menetre. Ezek közül kettőt ugyanazzal a gumigarnitúrával teljesített. Ezáltal megszerezte a vezetést, 15 másodperc előnyben volt az 1-es Audival szemben, amelyet akkor Marcel Fässler vezetett.

A pozíciók minden egyes bokszkiálláskor változtak. Második menete elején Marcel Fässler az élen találta magát, Stéphane Sarrazin előtt, miközben Anthony Davidson átvette a 7-es Peugeot-t. Féltávnál mindkét Peugeot hosszabb meneteket teljesített a riválisoknál, és diktálta a tempót. A forgalmon könnyedén átvágva magát Stéphane Sarrazin a 113. körben megelőzte a svájci versenyzőt. Két körrel később Anthony Davidson egy nagyszerű előzéssel jött fel másodiknak, és hamarosan felzárkózott Stéphane Sarrazin mögé, sőt az élre vágott 1:56-kor, közvetlenül mielőtt Stéphane Sarrazin kijött a bokszba, hogy átadja az autót Franck Montagnynak.

Sima verseny a kockás zászlóig

Második menetében Anthony Davidson kiépített annyi előnyt, hogy Sebastian Bourdais vezető pozícióban mehetett ki a pályára a 7-es Peugeot ötödik kiállása után. A 8-as kocsi csak azért szakadt le aztán egy kicsit tőle, mert lassúbb kocsik feltartották. 249 kör sikeres teljesítése után Sebastian Bourdais és Anthony Davidson lett az első, utánuk Franck Montagny és Stéphane Sarrazin futott be, biztosítva a dobogó két felső fokát a Peugeot-nak.

Idézetek

Sebastian Bourdais, Peugeot 908, 7-es rajtszám: „Jól rajtoltam, de belekeveredtem a forgalomba, és ebből más autók húztak hasznot. Ez gyakran van így, amikor valaki elsőként ér utol lassúbbakat. Ekkor úgy döntöttünk, hogy megváltoztatjuk a taktikánkat, és ez bejött. A verseny hasonlított az idény végéhez: nagyon szoros volt a rajt után, de ellenfeleink később fokozatosan leszakadtak. Teljesítményben sokkal kisebb volt a különbség, mint amit az eredmény sugall. Nagyszerű idényt tetőzött be ez a kettős győzelem. Nekem a harmadik első helyem volt. A csapat nagyon erős volt idén, a versenyzők pedig állandó szintet tartottak.”

Anthony Davidson, Peugeot 908, 7-es rajtszám: „Érdekes verseny volt, nagyon szoros, teljesen a stratégián múlott. A kocsi tökéletesen viselkedett. A gumik nem különösen jól dolgoztak a verseny elején, de nem estünk pánikba, csak az első vezetőváltásnál cseréltük le őket. Ettől kezdve nagyon jó lett az autó. Ahogy melegedett az idő, egyre több gumi került az aszfaltra, és ez jó volt nekünk. Mind nagyon boldogok vagyunk azzal, ahogy véget ért az idény. Megmutattuk, hogy a Peugeot 908 és a Team Peugeot Total mindenféle pályán nagyon erős.”

Stéphane Sarrazin, Peugeot 908, 7-es rajtszám: „Ezen a hétvégén mindhárom csapattársammal nagyon gyorsak voltunk, senki sem követett el semmiféle hibát. Mindent kiadtunk magunkból, és jó munkát végeztünk. Jó idény volt ez a Peugeot-nak, zsinórban a második ILMC bajnokságot nyerte a márka, és győzött itt, Kínában is.

Franck Montagny, Peugeot 908, 7-es rajtszám: „Nagyon szoros versenyt vártunk. Mindig így megy ezen a pályán. A négy első kocsi eltérő gumiabroncs-konfigurációval rajtolt. A miénk nem igazán felelt meg nekem a startnál. Volt győzelmi esélyünk, a második menetemig, amikor csúnyán feltartottak a lassúbb kocsik, és 15 másodpercet vesztettem hibás biztonsági autójelzés miatt. Örülök az eredménynek, és még boldogabb vagyok az egész idény miatt. Bebizonyítottuk, hogy különböző ötletekkel és technikákkal is le tudjuk győzni fő vetélytársunkat.”